Ciekawostki Lotto

Warto wiedzieć, że...

Niektórzy ludzie obstawiają te same liczby na klika losowań z rzędu. Analiza danych statystycznych wykazuje, że grając w taki sposób można w znakomity sposób przegrać wiele pieniędzy. Z drugiej strony istnieją zestawy liczb (np. 2,4,6,15,21,28,33,35,38,12) na które aż dwukrotnie mogły paść główne wygrane tj. 10 trafień (zobacz wyniki losowania z 31 sierpnia 1998 i 16 lipca 1999).

Analiza danych statystycznych z kilku tysięcy kuponów skreślanych ręcznie (bez pomocy lottomatu) dała zaskakujące wyniki - zależne od formatu kuponu! Otóż okazało się, że gracze częściej skreślają numery znajdujące się bliżej środka prostokąta kuponu z 80 liczbami, omijając te leżące na jego brzegu.

Stwierdzono doświadczalnie, że w śród 20 liczb dowolnego losowania Multilotka istnieje kombinacja 10 liczb która się powtórzy w jednym z kilkudziesięciu następnych losowań.

Bila używana w losowanich nie jest idealną kulą. Nosi minimalne znamiona sfery. Gdyby była kulą idealną, również idealnie poddawałaby się statystyce.

Rekordowa wygrana w Totka doprowadziła w 1958 roku do burzliwej dyskusji członków Biura Politycznego KC PZPR. Dziś wielomilionowe wygrane w Lotto, stały się codziennością. W Polsce do hazardu przyznaje się kilka milionów ludzi.

Teoretycznie istnieje 100% system wygranej w Multi Lotku. System ten (oparty o ciąg geometryczny) proponuje skreślać jedną i tę samą liczbę (wygrana: stawka x 2) obstawiając (w razie przegranej) za każdym razem stawkę trzykrotnie większą od poprzedniej. W chwili wygranej obstawiającemu (o dziwo) zwracają się wszystkie poprzednie przegrane + spora wygrana. Dodać przy tym należy, że na wygraną powinniśmy czekać średnio jedynie cztery losowania.

Kilka tysięcy kolektur Lotto i sieci bankomatów, to główne dziedziny zastosowania w Polsce systemów satelitarnej transmisji danych za pośrednictwem terminali VSAT. Instalować je można praktycznie w dowolnym miejscu i szybko. W Polsce obsługę teleinformatyczną kolektur Lotto i ich bezpieczeństo zapewnia amerykańska firma GTECH Corp. Techniki bezpieczeństwa są na najwyższym poziomie, nie ma możliwości włamania się do systemu.

Przed wieloma laty w niektórych kolekturach wisiał plakat z hasłem reklamowym Totalizatora „Milion złotych za 6 trafnie skreślonych cyfr". Dzisiaj powszechnie obowiązuje system dziesiętny w którym istnieje 10 cyfr (0, 1, ..., 9) z czego 9 bierze udział w losowaniu. Zakreślając 84 kupony obstawić mogliśmy wszystkie istniejące kombinacje cyfr od 1 do 9. Dzisiaj takie hasło (nie rozróżniające cyfry od liczby) można by zaskarżyć.

Firma Lotto Team z Niemiec proponuje udział w grze systemowej niemieckiego totalizatora w grupach po 250 osób, zachęcając do udziału zwiększonym prawdopodobieństwem wygranej, można również zarobić wciągając do grupy innych - a wszystko to za sprawą znanego już łańcuszka szczęścia...

Franciszek M. w 1999 r. pozwał przed sąd Totalizator Sportowy, utrzymując że opłacił grę, potem wyjechał do sanatorium w Ustce. Tam sprawdził kupon. Gdy maszyna nie wykazała wygranej, wyrzucił odcinek. Dopiero po powrocie do domu dowiedział się, że Totalizator Sportowy poszukuje osoby, która wygrała we Wrocławiu prawie 2 mln zł i nie odebrała pieniędzy. Franciszek M. - jako że skreśla takie same liczby w Lotto od kilku lat - zgłosił reklamacje w oddziale Totalizatora. Została ona jednak odrzucona, gdyż gracz nie posiadał oryginalnego kuponu potwierdzającego zawarcie zakładu. Powód ubiega się teraz przed sądem o wypłatę prawie 2 mln zł.

Totalizator Sportowy broni się przed rabusiami. Od stycznia 2005 r. pracownicy pomorskich kolektur zostali uzbrojeni w urządzenia do paraliżowania napastników. Nie warto więc robić skoków.

"Dopóki nie spotkam na ulicy pod parasolem człowieka, który będzie sprzedawał loterie, to uznaję, że nie mamy dobrej sieci sprzedaży" - stwierdził w wywiadzie Prezes Lotto Polska. Nie wiadomo o co mu chodziło...